vesti24.mk
ВЕСТИ СВЕТ

Во несреќа кај Болоња загинаа две лица, 60 повредени

ECA

Несреќата се случи кога неколку автомобили учествуваа во судирот со камион кој превезуваше запаливи материи, што резултираше со силна експлозија.

Силната експлозија на авопатот во Болоња, во Италија, била предизвикана со несреќата на автопатот во кој две лица починаа и 60 други се повредени, јавува Anadolu Agency (AA).

Несреќата се случи кога неколку автомобили учествуваа во судирот со камион кој превезуваше запаливи материи, што резултираше со силна експлозија.

Меѓу повредените се двајца сообраќајни полицајци и 11 припадници на жандармеријата кои се обидуваа да го контролираат протокот на сообраќајот во моментот кога се случи експлозијата.

Оделлот на болоњската полиција на Твитер објави дека магистралниот пат Виа Марко Емилио Лепидо и подрачјето Борго Панигале се затворени за сообраќајни и патнички премини.

Причина за несреќата сеуште е непозната. Полицијата е оддалечена од местото на експлозијата поради чадот.

извор:АА

Loading...

Related posts