ВЕСТИ

Вратиле судија од пат во Битола за да го спасат Груевски од притвор

ECA

Обвинетиот експремиер во „Титаник“ Никола Груевски, како и останатите обвинети: Гордана Јанкулоска, Мартин Протоѓер, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски, од тричлениот кривичен совет во Основниот суд Скопје 1 минатиот викенд првично добиле притвор.

Но, со помош на претседателката на советот, која веднаш му јавила на претседателот на Основниот суд Скопје 1 Стојанче Рибарев за соодносот на гласовите од 2:1 за одредување притвор, незаконски бил тргнат од советот еден од судиите во советот.

На негово место од пат во Битола итно бил вратен во Скопје негов колега судија, кој дал согласност дека ќе гласа против притвор заедно со претседателката на советот и со тоа третата судијка ќе ја надгласаат.

СДК не ги објавува имињата на претседателката и членовите на советот и на судијата кој бил вратен од Битола за да гласа против притворањето на Груевски, со оглед на тоа дека составот на советот е таен.

Во Кривичниот суд не одговорија како и покрај тајноста на оваа информација адвокатите на Груевски и останатите обвинети дознале кои судии седат во советот. Ова дава одговор зошто толку доцнеше „гласањето“ за притворот на Груевски и останатите обвинети од СЈО во случајот „Титаник“, па одлуката место во саботата во 21.40, беше соопштена дури во понеделникот попладне, објаснуваат нашите соговорници од Основниот суд Скопје 1.

текстот во целост прочитајте го тука

извор:либертас

Loading...

Related posts