МАКЕДОНИЈА

Заев: „Решение погодно за НАТО и ЕУ, ќе биде погодно и за нас“

ECA
Заев со турскиот колега Бинали Јилдирим, по состанокот во четири очи и состанокот на делгациите, во палатата Чанкаја во Анкара, одржа прес конференција за медиумите, јавува Анадолија.

Заев се осврнал на спорот околу името со Грција.

„За тоа разговаравме и со премиерот. Република Турција поддржува и се залага за решение кое ќе биде погодно за двете страни. Решение погодно за НАТО и ЕУ, ќе биде погодно и за нас“, рече Заев кој изјавил дека се надева на поддршка од пријателите во пронаоѓање на решение, со обзир на тоа дека спорот околу името со Грција трае 25 години.

Loading...

Related posts